Optomer technika światłowodowa

Aktualności

Wprowadzanie strategii 5G dla Polski

26-02-2019

Proponowana przez Ministerstwo Cyfryzacji strategia „5G dla Polski” zakłada, że w roku 2025 wszystkie obszary miejskie i główne szlaki transportowe zostaną pokryte zasięgiem nowej sieci.

Pięć lat wcześniej planowane jest natomiast uruchomienie sieci, działającej na zasadach komercyjnych w jednym dużym mieście. 

– Jak więc widać tempo nie jest zawrotne, a temat wymaga jeszcze wiele prac, w tym także legislacyjnych. Celem będzie przygotowanie gruntu pod duże inwestycje, które mają przynieść naszej gospodarce wiele korzyści – zaznacza Grzegorz Kubiak, kierownik działu rozwoju Firmy OPTOMER. – Z drugiej strony 5-7 lat to dla dostawcy usług szerokopasmowych nie jest aż tak dużo.

Prędkość i jakość wprowadzania 5G 

Proces wprowadzania technologii 5G nie ogranicza się jednak do zagęszczenia stacji bazowych. Strategia wymaga bowiem wielu innych, daleko idących zmian. Przed powstaniem sprawnie działającej sieci 5G musi powstać dobrze rozwinięta infrastruktura światłowodowa FTTH.

– Tu nie będzie chodzić wyłącznie o postawienie kilku dodatkowych masztów lub dozbrojenie paru dachów. Na potrzeby technologii 5G zmianie musi ulec cała koncepcja budowy sieci – zwraca uwagę Grzegorz Kubiak. – Wchodzimy w erę/filozofię „małych komórek” a nawet mikro-, piko- i femtokomórek.

5G dla Polski

Czasu na przygotowanie się na nadejście technologii 5G nie zabraknie. Terminy wyznaczone przez Ministerstwo Cyfryzacji nie sprawią, że sieci powstaną z dnia na dzień w pełnej mocy, ale mogą wpłynąć na to, że wzrośnie zainteresowanie usługami szerokopasmowymi. Co więcej, strategia „5G dla Polski” podkreśla potrzebę uzyskania celu w sposób efektywny kosztowo. Oznacza to ograniczenie budowy infrastruktury w miejscach, w których jest ona już wybudowana.

Technologia 5G a sieci FTTH

Mając więc rozbudowaną sieć FTTH na obszarze swojego działania, uzyskujemy bezpośredni wpływ na warunki, w których pojawi się technologia 5G. Światłowód, jak żadne inne medium, radzi sobie z ograniczeniami pasma związanymi z odległością, a technologia radiowa ze względu na swoją specyfikę będzie nadal skazana na korzystanie z sieci światłowodowych.

Udostępnianie włókien światłowodowych na potrzeby sieci 5G w żaden sposób nie musi jednak ograniczać konkurencyjności oferty dostawców, bo technologie te mogą współdzielić medium.

Na koniec warto podkreślić, że czas na reakcję jest teraz. Fakt, że 5G potrzebuje światłowodu nie oznacza, że nie dotrze tam, gdzie tego światłowodu obecnie nie ma. Jeżeli światłowód pojawi się dopiero na potrzeby świadczenia usług 5G, to prawdopodobieństwo wybicia się z ofertą „kablową” drastycznie maleje. Nie możemy przespać tej okazji.

 

Powrót do listy

SKLEP ON-LINE

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW!

Katalog

ZOBACZ NASZĄ PEŁNĄ
OFERTĘ

Sieci Napowietrzne

Skorzystaj z opcji logowania, aby uzyskać dostęp do większej bazy materiałów.