Optomer technika światłowodowa

Aktualności

5G kontra FTTH

19-02-2019

W dobie coraz dynamiczniej rozwijającej się technologii bezprzewodowej, gdy do Polski wkracza strategia 5G, wielu dostawców usług szerokopasmowych zastanawia się nad sensem inwestowania w światłowodowe sieci dostępowe.

Czy zatem technologia 5G faktycznie może stanowić konkurencję dla FTTH lub zagrożenie dla jej rozwoju? Na to pytanie odpowiada Grzegorz Kubiak, Kierownik Działu Rozwoju Firmy OPTOMER Należy przede wszystkim zastanowić się nad jakością wprowadzanej technologii 5G. Za punkt odniesienia może posłużyć szeroko dostępna już technologia LTE (4G), której wprowadzenie przebiegło w Polsce sprawnie, jak nigdzie indziej. Jesteśmy chwaleni na świecie za tempo rozwoju i zasięg naszej sieci. Jednakże każdy kto mógł lub musiał korzystać z usług 4G wie, że w praktyce nie wygląda to tak dobrze.

Grzegorz Kubiak zwraca uwagę na to, że na terenach słabo zurbanizowanych występuje problem z zasięgiem i odległością od stacji bazowej. Z kolei w miastach sieć musi obsłużyć zbyt wielu użytkowników, drastycznie ograniczając pasmo.

Ograniczenia technologii 5G

Niezależnie od medium transmisyjnego im większe pasmo chcemy przesyłać, tym większym problemem staje się dla nas odległość.

– Dyspersja, czyli zniekształcenie sygnału, dotyczy tak naprawdę każdego rzeczywistego kanału transmisyjnego i nie ma znaczenia czy mówimy o skrętce UTP, kablach koncentrycznych, światłowodowych czy też technologiach radiowych – zauważa Grzegorz Kubiak.

Każde z tych mediów radzi sobie ze zjawiskiem dyspersji inaczej. Sieci 2G i 3G ukierunkowane były na obsłużenie jak największej liczby użytkowników i dopiero w sieciach 4G pasmo zaczęło grać istotną rolę w założeniach technologii. Niosło to za sobą jednak konieczność zagęszczenia stacji bazowych.

Schemat sieci 5G

Współistnienie, agregacja czy konwergencja?

Technologie FTTH i 5G już teraz przewidują możliwość współistnienia w jednym włóknie światłowodowym bez ograniczania możliwości migracji architektury GPON do sieci następnej generacji (XGS-PON, NG-PON2, itp.). Nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie.

– Niewykluczone, że użytkownik będzie zainteresowany obiema formami dostępu. Wykupując obie usługi przewodowego i bezprzewodowego dostępu do szerokiego pasma, zabezpiecza się na wszelkie ewentualności i dokonuje swoistej agregacji tych dwóch technologii – podkreśla Grzegorz Kubiak.

Rozważany jest także przypadek, w którym sieć 5G stanie się zamiennikiem dla sieci przewodowej. Dla obszarów z dobrze rozbudowaną infrastrukturą światłowodową model konwergencji, w którym 5G zastępuje FTTH jest jednak mało prawdopodobny.

Już pobieżna analiza przytoczonych w artykule przykładów pozwala zauważyć, że obecna sytuacja na rynku sprzyja inwestowaniu w światłowodowe sieci dostępowe, a rozwój technologii 5G przynosi więcej okazji, niż zagrożeń dobrze przygotowanym dostawcom usług szerokopasmowych.

 

Powrót do listy

SKLEP ON-LINE

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW!

Katalog

ZOBACZ NASZĄ PEŁNĄ
OFERTĘ

Sieci Napowietrzne

Skorzystaj z opcji logowania, aby uzyskać dostęp do większej bazy materiałów.